malvina reynolds – boraxo

06 Eylül 2013 § 2 Yorum

bu şarkıyı facebook’ta birkaç kere paylaştım. pek ilgi görmedi. önemli değil, bir kez de buradan paylaşayım. malvina reynolds’u ben de birçoklarımız gibi, weeds’in başlangıç jeneriğinde çalan, anne babalarımızın daha çok pete seeger yorumundan bildikleri little boxes dolayısıyla tanıdım. malvina hanım teyze, politik aktivistliği elinden bırakmayan bir şarkı yazarı. 1900 yılında doğup 1978’de ölmüş. hep yaşlı fotoğraflarına rastlamamız büyük ihtimalle bundan.

yazımızın konusu olan şarkıya gelirsek, boraxo, özellikle motor tamircisi ve çiftçiler gibi çalışırken elleri çok kirlenen kişilere pazarlanan, etkisi yüksek bir el temizleme tozunun markası. bu ürünü ilginç kılan, reklamlarında sonradan abd başkanı olacak ronald reagan’ın rol alması.

diyor ki malvina şarkıda, ahlakınız var ise, ellerinizden dirseklerinize kadar kana bulandıysanız bile dert değil. boraxo temizler. ardından anlatılan hikaye de ne yazık ki tanıdık: üniformaları lekesiz polisler, kan göstermeyen koyu renkli coplarını, dünya ve yaşam için mücadele eden öğrencinin kafasına -aslında kendine ait olan ama kimsenin umursamadığı kafasına- gönül rahatlığıyla indirebilirler. çünkü onların boraxo’su var. temizler.

ha bu arada, nasılsınız görüşmeyeli?

Tagged: , , , , , , ,

§ 2 Responses to malvina reynolds – boraxo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading malvina reynolds – boraxo at lafı uzatmadan..

meta

%d blogcu bunu beğendi: