canım benim, canım benim?

24 Kasım 2012 § 1 Yorum

bundan birkaç sene öncesine kadar öğrenciydim. anaokulunu da sayarsak, hiç ara vermeden yirmi küsur sene okula gitmişim demek oluyor bu. ilkokul öğretmenimi hiç sevmezdim. müdür yardımcısının ablasıydı. kızdığı zaman lastik topları kalem batırarak patlatırdı. boynuna üzerinde ayakları da olan tilki kürkleri dolardı. sınıfta ellerinde siğil olan bir çocuk vardı, onu dualar okuyarak ve ucunu ıslattığı kırmızı kalemle siğilleri boyayarak “tedavi” ederdi, hepimizin gözünün önünde. neyse ki ilkokul müfredatı zekamı pek zorlamıyordu. hasar almadan atlattım o günleri.

ilerleyen yıllarda da eteğimin boyu yüzünden, saçımdaki kırmızıya boyalı iki tutam yüzünden, derste bacak bacak üstüne attığım için, teneffüste sınıf kapısında durduğum için bana zor anlar yaşatan (evet, görüldüğü üzere çok sıkıcı bir öğrenciydim, tuvalette sigara içmişliğim bile olmadı, ama bir gerekçe arayan buluyor işte), benim bildiğim ama kendisinin bilmediği bir şeyi uydurduğumu zannederek benimle (üstelik benim bulunmadığım bir sınıfta) dalga geçen ve beni elimde ansiklopedi cildiyle peşinde koşturmak zorunda bırakan, derste taciz derecesine varan şakalar yapmakta ısrar eden, ezberini beğenmediği öğrencilerin ensesini patlatan, şuraya eşek bağlasa bizim öğrenemediklerimizi öğreteceğini iddia eden muhteşem kişilerle karşılaştım.

elbette lisede ve özellikle üniversitede çok sevdiğim, buralarda kurduğum cümlelerin oluşmasında çok önemli katkıları bulunan öğretmenlerim oldu, öyle bir “ölü ozanlar derneği” tecrübesi yaşamamış olsam da. buradan hepsini öpüyorum -ellerinden değil yanaklarından. sanırım onları sevmemin en önemli nedeni işlerini severek, en azından önemseyerek yapmaları ve ellerinde bulundurdukları iktidarı bir zorbalık aracına dönüştürmemeleriydi.

daha önce de söyledim, sevgiyi saygıya yeğlemekten yanayım. öğretmenler gününde böyle ters tarafından kalkmış bir yazı yazmam bundan. ayrıca 24 kasım’ın bir 12 eylül hediyesi olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim olanca uyuzluğumla.

Tagged: , , , ,

§ One Response to canım benim, canım benim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading canım benim, canım benim? at lafı uzatmadan..

meta

%d blogcu bunu beğendi: