ağır olamıyorum, molla diyemiyorlar.

14 Temmuz 2012 § 5 Yorum

eskiden bu kadar çok konuşmazdım. hatta insanlar, “arkadaşın neden hiç konuşmuyor?” diye sorarlardı yanımdakine. sonra bana dönüp, “sıkılmıyorsun di mi?” derlerdi. halbuki benim canımı en çok sıkan o son soru olurdu. ama işte, kapaklar bir kez açıldı mı da durdurabilene aşk olsun. hele bir de sarhoşsam, “yazan kadın” konumuna geçebiliyorum bir anda. fakat politik görüşüm bunu halihazırda desteklediğinden, bu durum canımı pek sıkmıyor. üstelik kendi samimiyetime de güvenim tam. size tavsiyem de, ilgimin ya da ilgisizliğimin ardında stratejik bir plan aramamanız.

benim suskunluğum asaletimden değil, ne diyeceğimi bilemeyişimdendir, yani en azından artık böyle. her lafa verilecek cevabım yoktur ama cevabım varsa da ne lafa ne adama bakarım, söylerim söyleyeceğimi. önceki gün, ulus baker’in ölüm yıldönümü nedeniyle yeniden paylaşılan yazılarından birini okumayı henüz bitirmemişken, roni margulies’in express’in “yetmez ama evet” diyenleri eleştiren tavrını eleştiren yazısını, ve bu yazıyla ilgili yorumları okudum. roni’nin hakkını roni’ye verelim, express çok sevdiğimiz bir dergi, ama bu yazı da epeyce doğruluk payı içeriyor. iki yazıyı aşağı yukarı eşzamanlı biçimde okumanın da etkisiyle, bunları birbirine bağlayan bir şeyler yazmak istemedim değil, ancak boyumdan büyük işlere kalkışmaya da korkarım. (şimdi böyle bir girişimim olmadı mı, orası tartışılır.) halbuki benim türkçem fena değildir. ama bu çekincemi henüz yeterince meczup bir kişi olmayışıma yorup, benim için sevinebiliriz.

meczupluk demişken, (şimdi burada konuyla gerçekten alakalı bir şey söyleyeceğimi düşünüyorsunuz değil mi?) kuantum fiziğini de hiç anlamadığımı belirtmeliyim. yani tabii ki hiçbirimiz anlamıyoruz, ama ben anlayabildiğim kısmına da anlayış gösteremiyorum. yani schrödinger’in kedisinin, “cinler üçüncü köprü inşaatına yardım edecekler mi?” sorusuna yanıt veren abdurrahman dilipak’tan daha fazlasını söyleyememesi sizi de hayal kırıklığına uğratmıyor mu? “yani evet, belki de yardım edebilirler, ama bakalım isteyecekler mi? hem üstelik, yardım etmeyeceklerini nereden bileceksiniz?”

Tagged: , , , , ,

§ 5 Responses to ağır olamıyorum, molla diyemiyorlar.

 • uğur dedi ki:

  Hehe. Kuantum fiziğini anlamak için biraz lineer cebir gerekiyor. QM’nin zorluğu, diğer modern fizik teorilerinin aksine neredeyse hiçbir fenomeninin sağduyuya uygun olmamasından, günlük hayattan alışık olduğumuz herhangi bir deneyime tekabül etmemesinden kaynaklanıyor.

  Örneğin özel görelilik de acayip bir teori ama “cisim hızlandıkça onun için zaman yavaşlar, mesafeler kısalır” dendiğinde en azından uzay, zaman, mesafe, hız gibi bildik kavramları kullanıyoruz. QM’nde ise, çevremizde hiç görmediğimiz belirsizlik ilkeleri, süperpoze durumlar, orbitaller, observable’lar vb. olaylar var. O yüzden de QM’yle uğraşabilmek için işin soyut matematik yönünden başka tutunulabilecek bir dal yok. QM’nde sağduyuyu o matematik kavramlara olan hakimiyetle kazanıyorsun. Böyle de bir anımdır. :-)

  Yanisi anlayışsızlığını mazur göresin. :-) Zaten QM’nin psikolojik, sosyolojik bağlamlara çıkarımlanabilecek hiçbir lafı yok. Bazı belgesellerde hakkında “evrene bakış açımızı kökten değiştiren devrimsel bir paradigma değişikliği” gibi ağır laflar ediliyor ama onlar ilgi çekmek için. :-) Günlük hayatta “double slit experiment’ta nasıl olur da iki yarık açıkken interference gözlemliyoruz?” diye dertlenen kimse yok.

  Ha, transistördür, lazerdir, bir sürü teknolojik faydası, o yönüyle topluma etkisi var. İnşallah kuantum bilgisayarlarını da yapacağız birkaç on seneye. Laylay…

 • sokratesla dedi ki:

  Hehe. Kuantum fiziğini anlamak için biraz lineer cebir gerekiyor. QM\’nin zorluğu, diğer modern fizik teorilerinin aksine neredeyse hiçbir fenomeninin sağduyuya uygun olmamasından, günlük hayattan alışık olduğumuz herhangi bir deneyime tekabül etmemesinden kaynaklanıyor.

  Örneğin özel görelilik de acayip bir teori ama \”cisim hızlandıkça onun için zaman yavaşlar, mesafeler kısalır\” dendiğinde en azından uzay, zaman, mesafe, hız gibi bildik kavramları kullanıyoruz. QM\’nde ise, çevremizde hiç görmediğimiz belirsizlik ilkeleri, süperpoze durumlar, orbitaller, observable\’lar vb. olaylar var. O yüzden de QM\’yle uğraşabilmek için işin soyut matematik yönünden başka tutunulabilecek bir dal yok. QM\’nde sağduyuyu o matematik kavramlara olan hakimiyetle kazanıyorsun. Böyle de bir anımdır. :-)

  Yanisi anlayışsızlığını mazur göresin. :-) Zaten QM\’nin psikolojik, sosyolojik bağlamlara çıkarımlanabilecek hiçbir lafı yok. Bazı belgesellerde hakkında \”evrene bakış açımızı kökten değiştiren devrimsel bir paradigma değişikliği\” gibi ağır laflar ediliyor ama onlar ilgi çekmek için. :-) Günlük hayatta \”double slit experiment\’ta nasıl olur da iki yarık açıkken interference gözlemliyoruz?\” diye dertlenen kimse yok.

  Ha, transistördür, lazerdir, bir sürü teknolojik faydası, o yönüyle topluma etkisi var. İnşallah kuantum bilgisayarlarını da yapacağız birkaç on seneye. Laylay…

 • sokratesla dedi ki:

  Ha bir de Margulies’in yazısı bence bir fallacy üzerine kurulu. Derginin arkasına “AKP iktidarının değirmenine su taşıdığım … için … özür dilerim” demişler. “Referandumda hayır deseydik Türkiye cennet olacaktı” gibi bir iddiaları yok. Muhatabının söylemediği bir şeyle dalga geçerek eleştirme hangi fallacy’yse artık. :-) Hah, bu olabilir: http://yourlogicalfallacyis.com/strawman Laylay…

  • duygu dölek dedi ki:

   işte roni’nin yazısıyla ilgili okuduğum yorumlar da bu yöndeydi, aslında “meczup” konusuna bağlarken de aklımda azıcık bu vardı da çaktırmayayım dedim :) kuantum işi elbette benim bildiğim gibi değildir zaten, benimki zaten biraz komiklik olsun diyeydi. ama komik olmamış mı? :)

   • sokratesla dedi ki:

    Ahaha :-) Mevzuyu o kadar ciddiye alıyorum ki (e işim bu :]) işin komiklik yönünü gözden kaçırmışım. :-) Şimdi bu gözle bakınca, Abdullah Dilipak’la, cinlerle vs. beraber komik aslında evet. Hehe. :-)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading ağır olamıyorum, molla diyemiyorlar. at lafı uzatmadan..

meta

%d blogcu bunu beğendi: