“benim mağara adamı arkadaşlarım da var.”

10 Temmuz 2012 § Yorum bırakın

“zenci” ya da “kızılderili” sözcüklerini kullanmayı ayıp mı buluyorsunuz? yoksa insanları kafkas, asyalı ya da afrikalı diyerek, geldikleri kıtalara göre mi tanımlıyorsunuz? peki herhangi birine “iskandinav-amerikan” ya da “italyan-amerikan” dendiğini duydunuz mu hiç?

sitcom’lara olan ilgim aşikar. otobüsle boğaz köprüsü’nü geçerken ani bir kararla mizah dergilerine yönelmeseydim, yüksek lisans tezimi de bu konuda yazacaktım. beğeni eşiğimin de çok yüksek olduğu söylenemez. kimsenin ilgilenmediği, sevmediği dizilerden hoşlanmak gibi bir huyum var. bunlardan biri de, 2007 yılında hepi topu 13 bölüm yayınlanan cavemen. dizinin giriş jeneriğinde, mağara adamlarının tarih ötesi çağlardan bu yana varlıklarını sürdürdükleri; savaşlar, icatlar ve devletlerin kuruluşları sırasında hazır bulundukları, hala da dünya üzerinde yaşamaya devam ettikleri söyleniyor. saç, sakal ve vucüt kılı yoğunluğu bakımından da ayırt edici bir görünümleri var, aslında tip olarak günümüz hipster’larına benziyorlar biraz. olaylar, abd’de aynı evde yaşayan otuzlarının başlarında üç mağara adamının etrafında dönüyor. mağara adamlarının kendilerine özgü bir damak tatları, geleneksel bayramları filan var ama,  yaşam biçimi olarak diğerlerinden çok da çılgınca bir farkları yok. üstelik tarih içinde ezilmiş değil, aksine önemli bir yere sahip olmuş kişiler olarak gösteriliyorlar. yine de mağara kadınları dışında kişilerle ilişki kurmakta zorluk çekiyor, azınlık kontenjanından ikea’da işe giriyorlar, bir mağara çocuğunu evlat edinen beyaz aile, çocuk kendi kültürünü öğrensin diye bizimkilere danışıyor. onlara karşı herkes pek bir kibar, yanlış bir söz söylememek için aşırı özenli.

dizinin ilginç bulduğum yanlarından biri de, aslında bir reklam serisinden uyarlanmış olması. geico adlı sigorta firmasına ait reklamda, kahramanlarımız, firmanın “o kadar kolay ki bir mağara adamı bile becerebilir,” sloganlı reklamlarını kendileri için aşağılayıcı ve gücendirici buluyor, çeşitli platformlardan tepkilerini dile getiriyorlar. (reklam içinde reklam, adeta inception!)

geico’nun mağara adamlarını kızdıran ilk reklamı gerçekten yayınlayıp yayınlamadığını bilmiyorum.  azınlıklara yönelik burnu havada hassasiyetle dalga geçiyor, ancak bunu yaparken de herhangi bir azınlığı gücendirmemek için kendilerine yeni bir “tür” uydurmak zorunda kalıyorlar. çok duyarlı bir davranış gerçekten.

bana soracak olursanız, herhangi bir aşağılama amacı gütmediği sürece insanlar birbirlerine zenci, kızılderili, ibne ya da mağara adamı diye hitap edebilmeli. bunlar zaten bizim kültürümüzde yok diyecek olursanız da, size “af edersin rum,” ya da “hepiniz ermenisiniz zaten!” gibi örnekler sunabilirim memleketimizden. laz fıkralarından, yahudi şakalarından söz etmiyorum bile. kaldı ki travmalar da, vicdan azabı da nesilden nesile aktarılıyor, dolayısıyla alınganlığın da, hassaslığın da sonu gelmeyecek -sömürülen ya da sömürenlerle hiçbir alakamız olmasa da. buna bir de kendilerini daha üstün görenlerin onlardan daha “talihsiz” buldukları kişilere yönelik aşırı kibarlığı eklenince -neden kapıcı, sekreter, tezgahtar gibi meslek adlarını telaffuz edemediğimizi bir düşünün- bolca komediye daha malzeme çıkacak gibi görünüyor.

Tagged: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading “benim mağara adamı arkadaşlarım da var.” at lafı uzatmadan..

meta

%d blogcu bunu beğendi: